Продавець Шовковий шлях розвиває свій бізнес на Prom.ua 4 роки.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
58 відгуків
Шовковий шлях
+380 (93) 148-62-02

Протеїни

Протеїни або, іншими словами, білки – це високомолекулярні органічні сполуки. Складаються вони з альфа-амінокислот, які об’єднує в ланцюжок пептидний зв'язок. У живих організмах при синтезі використовується переважно 20 стандартних амінокислот. Комбінуючи в самих різних послідовностях і кількостях, вони утворюють різноманітні молекули білків , що відрізняються своїми властивостями.

Основні функції протеїну

Подібно до інших біологічних макромолекул білки є важливими компонентами всіх живих організмів та відіграють ключову роль у життєдіяльності клітини. Серед основних їх функцій слід виділити наступні.

1. Пластична функція

Протеїни – структурна основа всіх тканин (м'язової, кісткової, нігтів, волосся),а також будівельний матеріал для формування зростаючого організму і відновлення пошкоджених тканин. Вони утворюють цитоскелет, який, подібно до арматури, надає форму клітинам і багатьом органоїдам.

2. Моторна або скорочувальна функція

Цілий клас моторних білків забезпечує рух організму, наприклад, скорочення м'язів, переміщення клітин всередині організму, внутрішньоклітинний транспорт.

3. Захисна функція

Розрізняють кілька видів захисту. За фізичний захист відповідають колаген, кератин тощо. Хімічний захист передбачає зв'язування токсинів протеїновими молекулами для подальшої детоксикації.

Найбільшої уваги заслуговує імунний захист. Білки в складі крові та інших біологічних рідин допомагають організму ефективно відповідати на пошкодження і патогенні атаки. Синтез антитіл, імуноглобулінів та інших факторів імунітету сприяє нейтралізації небезпечної дії бактерій, вірусів і чужорідних білків.

4. Транспортна функція

Розчинні білки беруть участь у транспорті малих молекул. Найяскравіший приклад – гемоглобін, який переносить кисень.

5. Гормональна й регуляторна функції

Гормони за своєю структурою належать до білків, які відповідають за регуляцію всіх процесів в організмі.

6. Ферментна функція

Без білків-ферментів неможливий перебіг багатьох біохімічних реакцій. Вони мають велике значення для обміну всіх білків, жирів, вуглеводів, вітамінів в організмі.

7. Інформаційна функція

Рецептори, хромосоми і т.д. також належать до білків.

Протеїн в спорті та бодібілдингу

У бодібілдингу особливо значущою є скорочувальна функція білків. Мова йде про здатність білка м'язової тканини (міозину) змінювати свою довжину завдяки використанню енергії вуглеводів для здійснення механічної роботи. Коли вуглеводів не вистачає, в хід йде енергія жирів. Тобто всі довільні та мимовільні рухи є наслідком взаємодії білкових молекул.

Враховуючи різноманітні функції та біологічні ефекти протеїну та його складових (амінокислот), спортсмени та бодібілдери можуть використовувати його з різною метою: для зниження жирової маси тіла, для активізації росту м'язів, для підтримки здорової фізичної форми.

Протеїн в харчуванні та в спортивних добавках

Протеїн – це головне джерело амінокислот, які є основою всіх тканин організму, в тому числі і м'язової. Він містить повний амінокислотний профіль, включаючи і незамінні амінокислоти, тобто такі, які не виробляються організмом самостійно і повинні надходити разом з продуктами харчування. Наявність амінокислот у білку забезпечує м'язову тканину життєво важливими будівельними фракціями, захищає волокна від руйнування і гарантує швидке зростання і відновлення. А це ключовий момент для бодібілдерів, спортсменів і людей, які просто ведуть активний спосіб життя і яким для росту м'язів і відновлення необхідна велика кількість білка в раціоні, інакше вони просто не зможуть досягти високих результатів.

Часто харчові продукти не покривають потреби організму спортсмена в білку. Крім того, вони створюють додаткове навантаження на травну систему. Спортивні ж добавки протеїну для набору м'язової маси створені спеціально для того, щоб з кожною порцією ви отримали достатню кількість будівельного матеріалу для м'язів без непотрібних домішок і зайвих калорій, не перевантажуючи при цьому ШКТ. Саме тому протеїни – одна з найпопулярніших категорій в асортименті спортивного харчування.

Види протеїну

Білки класифікують за різними характеристиками. Перш за все розглянемо їх види за походженням:

1. Яєчний протеїн

2. Сироваткові протеїни

  • Концентрат сироваткового протеїну

  • Ізолят сироваткового протеїну

  • Гідролізат сироваткового білка

3. Казеїн

4. Рослинні білки

  • Конопляний протеїн

  • Соєвий протеїн

  • Гороховий протеїн

5. М'ясний протеїн

6. Рибний протеїн

Отже, джерелами білка можуть бути різні продукти, від яких залежить його амінокислотний профіль, цінність і ступінь засвоєння. Який протеїн вважається кращим? За вмістом амінокислот – це сироватковий протеїн.

Крім того, від виду білка залежить і швидкість його засвоєння. За цією характеристикою можна виділити наступні види:

1. Самим "швидким" вважається гідролізат молочної сироватки. Він виробляється за допомогою спеціального методу – гідролізу, який дозволяє виділити вже готові до засвоєння білкові фракції. Вони максимально швидко надходять в кров і відразу засвоюються організмом (протягом 60 хвилин). Процес гідролізу досить дороговартісний, що відбивається і на ціні такого виду білка. Цей продукт преміум класу не містить лактози, цукру, має низький вміст калорій, приємний смак і хорошу розчинність.

2. Наступним за швидкістю засвоєння є ізолят сироваткового білка (1-1,5 години). Найсучасніші методи ультрафільтрації, що використовуються при виробництві даного протеїну, дають можливість домогтися максимального очищення від домішок, включаючи жири, цукор, лактозу. Таким чином, значно підвищується відсотковий склад чистого білка приблизно до 90-95%.

3. Найпопулярнішим є концентрат сироваткового білка. Він засвоюється з середньою швидкістю (2-2,5 години), має високу біологічну цінність і має досить недорогу вартість виробництва. Це найпопулярніший вид протеїну.

4. Казеїновий протеїн – самий "повільний". Часто його називають нічним, так як засвоюється він близько 5 годин і тому найбільше підходить для вживання перед сном. Щоб навіть коли ви спите, ваші м'язи були захищені від катаболічного впливу.

5. Соєвий ізолят є корисною формою протеїну для людей, що не переносять лактозу або не вживають тваринні продукти. Містить високий відсоток білка від 85 до 95%. Добре підходить для протеїнових коктейлів і має хорошу розчинність.

6. Яловичий протеїн виробляється з яловичини високої якості, має хороший амінокислотний профіль і добре засвоюється.

7. Комплексний протеїн – суміш білків різного ступеня засвоєння, що дозволяє підживлювати організм протягом довгого періоду часу, добре підходить для людей зі швидким обміном речовин.

Який протеїн вибрати?

Вибір протеїну залежить від багатьох факторів. По-перше, від того, яка мета стоїть перед вами в даний момент. Якщо ви перебуваєте на сушці, то краще за все вам підійдуть ізолят і гідролізат, так як вони практично не містять непотрібних калорій, жирів і цукру. При наборі маси найчастіше використовують сироваткові концентрати або комплексні протеїни. При індивідуальній непереносимості лактози підійде яловичий або яєчний протеїн. Якщо ж ви не вживаєте продукти рослинного походження, то для вас ідеальний соєвий протеїн. У будь-якому випадку треба знати, що найвищі біологічну цінність і ступень засвоєння мають молочні білки. А вибір – завжди за вами.

Як приймати протеїн

Вважається, що в умовах звичайного тренувального процесу достатнім для задоволення потреб спортсменів є споживання білка на рівні 1,2-2,2 г/кг маси тіла.

Основна стратегія базується на вживанні протеїну в близько тренувальний час для покращення регенерації м'язів.

Також протеїн можна приймати:

1. Після сну

У середньому сон більшості людей триває 8 годин на добу. Організм, не отримуючи їжу протягом такого тривалого відрізку часу, починає використовувати наявні джерела енергії: глікоген з печінки та м'язів та амінокислоти, отримані внаслідок руйнування м'язів. До того ж вранці посилюється виробництво кортизолу, що призводить до запуску процесу катаболізму м'язової тканини. Виправити ситуацію може порція швидкого протеїну (сироваткового або гідролізату).

2. Протягом дня

При нарощуванні м'язової маси важливо забезпечити безперервне надходження амінокислот за допомогою частого харчування та прийому 2-4 порцій протеїну в перервах. Якщо планується пауза в їжі протягом тривалого часу, потрібно обов'язково вжити порцію повільного або комплексного білка.

3. Перед тренуванням

Крім традиційного прийому їжі за пару годин до тренування, слід прийняти невелику порцію швидкого сироваткового протеїну або BCAA (за півгодини до навантажень). BCAA становлять основну  частину всіх протеїнів м'язової тканини і слугують джерелом енергії при інтенсивному тренуванні. При недостатній їх концентрації під час фізичної активності організм починає розщеплювати м'язовий білок для покриття своїх енергетичних потреб. Легкозасвоюваний сироватковий протеїн, вжитий незадовго до тренування, поставить в організм потрібну дозу BCAA і допоможе запобігти катаболізму м’язів.

4. Після тренування

В цей період покращується засвоєння організмом поживних речовин. Для прискорення поповнення витрачених вуглеводних запасів та підвищення рівня амінокислот у крові рекомендується негайне використання гейнера, а при жироспалюючій програмі – концентрату або ізоляту сироваткового протеїну. Поїсти можна через годину-півтори після тренування.

5. Перед сном

Якщо вживання вуглеводів та жирів перед сном може призвести до накопичення жиру в організмі, то прийом порції протеїну у фізично активних людей  за 30 хвилин до сну забезпечить стабільний рівень амінокислот у крові протягом усієї ночі. Оптимальним варіантом в даному випадку буде комплексний протеїн, що містить білки з різною швидкістю засвоєння (сироватковий, молочний, міцелярний казеїн тощо).

Купити протеїн в Україні

Купити протеїн ви можете в нашому інтернет-магазині спортивного харчування SILK-ROAD. У нас величезний вибір протеїнових добавок від найпопулярніших брендів США, Європи і України - Optimum Nutrition, BSN, Ultimate Nutrition, BioTech, Scitec Nutrition, Olimp, UNS, Myprotein, All Nutrition і багато інших. Ми відповідаємо за якість нашої продукції і пропонуємо найвигідніші ціни.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner